Robinhood – inovativní broker založený dvojicí nadšenců
Robinhood Markets, Inc. je společnost založená v roce 2013 se sídlem v Kalifornii. Založili ji dva mladíci Vladimir Tenev and Baiju Bhatt a jejím posláním je „poskytnout přístup na finanční trhy všem, nejen bohatým“. Tím pádem je jasné, jak vzniknul její název.
Jedná se o poměrně velkého brokera, kterého reguluje Financial Industry Regulatory Authority (FINRA), je zapsán u US Securities and Exchange Commission (SEC) a je také členem Securities Investor Protection Corporation.
Jako první přišel s obchody bez poplatků
Cílem zakladatelů bylo přijít s aplikací, která umožní obchodování bez poplatků. Jejich misí je doslova „demokratizovat finance pro všechny“.
Už brzy po spuštění tohoto start-upu v roce 2013 byl jeho obchodní model „tradingu zdarma“ brzy napodoben i dalšími brokery. Sympatické obchodování bez poplatků si rychle získávalo oblibu a po třech letech existence měl Robinhood už 1 milión uživatelů, v dnešní době je to násobně více.
Jak se s tímto zbojníkem Robinhoodem obchoduje?
Obchodování s Robinhoodem probíhá přes webovou platformu nebo mobilní aplikaci. Broker nabízí více než 5000 amerických akcií a ETF, opční kontrakty a nechybí ani zlato a kryptoměny.
Založení účtu je zdarma, žádný poplatek nečeká za zprostředkování obchodu, za neaktivitu ani za výběry. Broker podporuje obchodování zlomkových akcií, minimální objednávka je pouhý 1 dolar a minimální vklad je libovolný.
Vybrané akcie lze obchodovat s finanční pákou, tato funkce ovšem není pro každého – podmínkou je účet Gold a minimální vklad 2 000 dolarů. Shortování akcií Robinhood nenabízí.
Samozřejmě, že i Robinhood musí na něčem vydělávat, mecenáš to není. Spready označují rozdíl mezi nákupní a prodejní nižší cenou, jsou zde ale výhodné, téměř tržní. Pokud obchodujete s finanční pákou, tak vám broker půjčuje peníze. Tisíc dolarů vám vypůjčí zdarma, za další vypůjčené peníze zaplatíte úrok 2.5 % ročně.
Robinhood v současnosti přijímá pouze klienty z Velké Británie a Spojeného království. Do budoucna slibuje expandovat na další trhy, ale konkrétní termíny jsou stále ve hvězdách.
Rizika a nevýhody
V minulých letech se objevily i silně negativní zprávy ohledně této obchodní platformy, ale ne všechny jsou pravdivé nebo jsou negativní jen z jednoho úhlu pohledu.
Například Investicniweb.cz kritizoval tuto platformu za to, že její prostředí vypadá jako hra a při uskutečnění obchodu zahraje fanfára a vyletí ohňostroje – ačkoliv se jedná o obchodování a trader může o své peníze skutečně přijít, ne jen „jako“, jako kdyby hrál hru.
Komplikované transakce se také někdy zobrazují nepřehledně a uživatel může například vidět svou ztrátu, i když chybí vypořádání několika transakcí a obchodník je ve skutečnosti v zisku. Toto se stalo bohužel jednomu mladíkovi osudným, když nevěděl, že je v malém zisku, ale kvůli zobrazené velké ztrátě spáchal sebevraždu. A mladých investorů, které díky svému prostředí Robinhood zlákal, a ti pak prodělali, je na světě více.
Pro nás je však největší nevýhodou fakt, že Robinhood je jen pro americké a britské obchodníky, a tedy samozřejmě ani nepodporuje češtinu.
Chybí zde také některé pokročilé analytické funkce a v nabídce je minimum evropských akcií.
Shrnutí recenze
Jedná se o ověřeného brokera s licencí, s přehledným uživatelským prostředím a s nulovými poplatky. Můžeme mu vlastně poděkovat za to, že vytvořil inovativní obchodní model (broker bez poplatků a s nulovým minimálním vkladem). To, že se na něj zlákali někteří mladí či nezkušení investoři, kteří s ním prodělali, bychom mu už nedávali za vinu. Pro našince však zatím není dostupný, a tak nezbývá než doufat, že se tak časem stane.
Často kladené dotazy
Založení reálného účtu
Založit účet je možné pod tímto odkazem, broker však nyní přijímá pouze klienty z USA a Spojeného království. Registrace trvá přibližně 10 minut, ověření údajů ale může trvat i celý den.
V čem je Robinhood inovativní?
Robinhood vznikl s cílem „poskytnout přístup na finanční trhy všem, nejen bohatým“ a jako první broker přišel s obchodováním bez poplatků. Obchodování na něm je velmi jednoduché, což je zároveň terčem kritiky, jelikož kvůli němu snadno zkrachují nezkušení mladí investoři a objevil se i případ sebevraždy kvůli technické chybě.
Jaké instrumenty nabízí?
Robinhood nabízí k obchodování americké akcie a ETF, ne-americké akcie a ETF, kryptoměny a opce.
Kdy bude broker dostupný pro klienty v Česku?
Nevíme. Robinhood chce do budoucna z USA a Spojeného království expandovat i na další trhy, není však jasné, kdy se tak stane.
Kde je ke stažení aplikace Robinhood?
Aplikaci si můžese stáhnout na Google Play a nebo Apple store.
Regulace ze strany důvěryhodného regulátora.
Neomezený minimální vklad.
Unikátní obchodní model.
Investování bez základních komisních poplatků na burze.
Vlastní obchodní platforma
Špatná technická a online podpora
Bagatelizace rizik v investování
Málo vzdělávacích materiálů