Americké společnosti v Číně jsou stále více znepokojené tím, že obchodní napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa se budou vytrácet až v průběhu několika let a téměř třetina z nich uvedla, že byla ovlivněna jejich schopnost udržet si zaměstnance.
„Americké podniky v Číně by byly rády, kdyby tyto dvě země rychle vyřešily své problémy a snížily napětí. Realizovatelný rámec spolupráce pro další desetiletí by byl dobrým místem pro zaměření diskusí,“ uvedl Ker Gibbs, prezident obchodní komory.
Napětí mezi USA a Čínou, které je již vysoké po loňské obchodní válce, se tento rok ještě prohloubilo v důsledku vypuknutí pandemie COVID-19.
S blížícími se volbami v USA tento týden prezident Donald Trump opět nastolil myšlenku oddělení americké a čínské ekonomiky, též známou jako decoupling, což naznačuje, že USA by neztratily peníze, pokud by tyto země už nepodnikaly.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Zdůrazňujíc obavy z bilaterálního napětí, jakož i z ekonomické nejistoty způsobené pandemií koronaviru, pouze 29 % společností plánuje v tomto roce zvýšit své investice v Číně, oproti 47 % v roce 2019. Podíl společností s pesimistickým pětiročním výhledem ale mírně ustoupil, a to na 18,5 % oproti 21,1 % v roce 2019.
Jak se uvádí ve zprávě, zlepšení můžeme připsat obchodní dohodě fáze 1, ale zároveň je tam napsané i to, že pesimismus zůstává historicky vysoký. Do roku 2019 se firmy s pesimistickými pětiletými výhledy pohybovaly v několikaročním horizontu okolo 7 %. Letošní průzkum se uskutečnil mezi 16.červnem a 16.červencem a přinesl odpovědi od 346 společností z průmyslových, automobilových a farmaceutických odvětví.
Více než 90 % respondentů uvedlo, že se zavázalo zůstat v Číně, zatímco 71 % firem, které vlastní anebo outsourcují výrobu v Číně, uvedlo, že nemají v úmyslu přesunout výrobu do jiných zemí.
Martin Krištoff, CFDworld