Prezidentské volby jsou nejsledovanější událostí na světě. Důvodem není jen to, že americká ekonomika je největší a nejsilnější na světě, ale také to, že ovlivní celý svět. Letošní volby jsou obzvláště důležité, protože částečně odpoví na otázky celní války USA s Čínou, s Evropskou unií, vztahů s Mexikem, přerozdělování bohatství mezi bohatými a chudými, současné politické situaci v Libyi, klimatických změn a podporování klasických zdrojů energie jako ropa nebo přechod na obnovitelné zdroje.
V roce 2016 byl Donald Trump outsiderem a výhra Hillary Clintonové byla víceméně jistá. Trhy a většina prognóz předčasně počítaly s její výhrou, ale výsledek ukázal opak. V současnosti můžeme pozorovat, že v roce 2019 celý svět nepochyboval o znovuzvolení Donalda Trumpa, ale dnes se na základě preferencí všechno změnilo. V současnosti má jen Trump 13% šanci porazit Bidena. Částečně to můžeme připsat koronaviru, který způsobil největší ekonomický propad HDP a nezaměstnanosti od 2. světové války. Můžeme očekávat scénář z roku 2016, kdy outsider Donald Trump překvapí a bude znovuzvolen?
Změna preferencí
Jenže při pohledu do historie můžeme vidět, že očekávání se nemusí vždy stát skutečností. Před čtyřmi lety volební průzkumy tvrdily, že Trump nevyhraje a svět předpokládal, že do prezidentského křesla zasedne Hilary Clintonová. Dnes již víme skutečnost.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Přiložený graf porovnává preference Donalda Trumpa v roce 2016 a 2020. Jak můžeme vidět, v roce 2016 měl Trump o přibližně 25 % nižší preference než dnes, přesto usedl do prezidentského křesla.
Fenomén „plachého voliče“
Zmíněný fenomén poukazuje zejména na voliče Trumpa, kteří nejsou ochotni spolupracovat s průzkumy veřejného mínění a médii, protože se obávají odplaty za své politické přesvědčení. Očekává se, že více než 10 % Trumpových voličů se nepřizná ke své preferenci před ostatními. Na druhé straně, Biden čelí nadšení, které mu preference přidávají.
Změna otázky znamená změnu výsledku?
Když se v průzkumech zeptali: „Kdo je podle vás spíše patriot, Joe Biden nebo Donald Trump?“, Biden předběhl Trumpa pouze o 3,8 %. Pokud se však podíváme na tázaný vzorek (30 % nezávislých, 37 % demokratů a 33 % republikánů) a chybovost průzkumu +/- 2,8 %. Výsledek není tak jednoznačný. Přestože trhy počítají s výhrou Bidena, může se zopakovat scénář z roku 2016, kdy se neočekávané stalo skutečností.
Nominant demokratické strany
Přestože představitel demokratického kabinetu je socialista, pod tlakem strany by jeho administrativa mohla sledovat vyšší daně a „socialistickou politiku“, ale je těžké si být jist, protože Biden během svého působení změnil mnoho svých názorů. Pokud se stane prezidentem Biden, můžeme očekávat socialistickou politiku s masivním objemem deficitních výdajů, což by znamenalo velký problém pro akciové a dluhopisové trhy.
Trump vs. Biden
Očekává se, že pokud vyhraje Trump, bude pokračovat v politice, kterou před čtyřmi lety nastínil: investice do infrastruktury, nízké daně zvětšující mezeru mezi chudými a bohatými, podpora ropných korporátní a eskalování obchodní války.
Na druhé straně, bývalý viceprezident Joe Biden, který zastával tuto funkci během úřadování Baracka Obamy, by vrátil zemi do směrování, která se z části bude podobat právě způsobu úřadování Baracka Obamy. Očekává se zejména eliminování snížení daně z příjmu právnických osob ze zákona o daňových škrtech a pracovních místech z roku 2017, čímž by se ocenění amerických akcií prudce zvýšilo. Také by to znamenalo nárůst úrokových sazeb, volatility a inflace.
Při současném pohledu v případě výhry Trumpa budeme moci pozorovat masivní přelévání kapitálu. Pokud vyhraje Trump odliv kapitálu nastane například ze sektoru obnovitelných zdrojů, které jsou nadhodnocené z důvodu očekávání zvolení Bidena a příliv do ropného sektoru, který dlouhodobě podporuje Trump.
Lukáš Baloga, ProfitLevel