Spojené státy čeká horký podzim. I bez efektu možné druhé vlny COVID-19 (pokud aktuální vlna do té doby bude vůbec kulminovat a opadne) budou prezidentské volby jedny z nejstěžejnějších v posledních desetiletích. USA vykazují enormní dluhovou zátěž, když veřejný dluh na konci roku 2019 dosáhl úrovně 107 % HDP a dá se jen tušit, do jakých výšin se dostane letos.
Spotřeba domácností v USA propadla na nejnižší úroveň (meziroční srovnání) od hospodářské krize v třicátých letech minulého století.
Amerika v jeden moment čelí třem svébytným šokům: zdravotní krizi, ekonomické krizi a krizi společenské, nebo jinak řečeno krizi rasové. Šok na trhu práce je pouze důsledkem prvních dvou faktorů; propad zaměstnanosti, zejména kvůli silné flexibilitě, odlišnému vnímání a tradicím – na rozdíl od kontinentálního vidění světa – není nijak zásadní. Amerika může stejně dynamicky, jako místa ruší (hlavně pak ve službách, které byly COVID-19 zasaženy de facto bezprostředně), vytvořit nové pozice a zdá se, že se tomu tak i děje. Daleko větší problém je poptávkový šok, který nutí domácnosti odložit spotřebu.
Vedle těchto indikátorů je pak finanční trh, který bez ohledu na reálnou ekonomiku roste zběsilým tempem. Odtržení od reality lze vysledovat po hypotéční krizi v 2008 a bezprecedentním nafouknutí bilance FED nad do té doby akceptovatelnou mez.
Nestandardní nástroje a přístup centrálních bank, spolu s brutálními fiskálními stimuly (nejen v USA), ženou účetní ceny aktiv do nebývalých výšin. Technologický sektor je na historických maximech poté, co propadl o více než 30 % (NASDAQ 100). Tento strmý růst však jen umocňuje dynamiku rizik. Exponenciální účetní zhodnocení bez opory v reálné ekonomice nemůže v dlouhém období vydržet.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Zásadní hrozbou pro pád tohoto domečku z karet jsou prezidentské volby. Trump čelí rostoucí kritice za to, že nezvládá ani jeden ze tří šoků, které v těsném sledu dopadly na USA. Finanční trhy, které bez diskuse silně profitují z jeho osobitého přístupu k ekonomice by pak nemusely pozitivně vnímat změny v Bílém domě a i malá, dočasná nestabilita může vyvolat nebývalé turbulence.
Michal Dvořák, Tradecentrum