Banky v eurozóně ve třetím čtvrtletí omezily přístup k podnikovým úvěrům a očekávají další zpřísnění, pokud budou mít stále větší obavy z nové vlny pandemie koronaviru, ukázal v úterý průzkum Evropské centrální banky.
Jelikož vlády opět omezují činnost, banky se obávají zvyšování úvěrového rizika. Pandemie představuje náročné očekávání relativně rychlého oživení a může otestovat vládní závazky týkající se zachování úvěrových záruk.
Zpřísněný přístup k úvěrům by mohl mít vliv i na růst v eurozóně v 19 zemích, což by zase mohlo vést ECB k tomu, že poskytne více pobídek k udržení likvidity společností až do zrušení omezení.
„Ve čtvrtém čtvrtletí 2020 banky očekávají, že se úvěrové standardy firem budou nadále zpřísňovat, což odráží obavy z hospodářského oživení, protože některé sektory jsou nadále zranitelné, jakož i nejistoty týkající se prodloužení opatření fiskální podpory,“ uvedla ECB v prohlášení.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Banky už ve třetím čtvrtletí omezovaly přístup, požadovaly lepší zabezpečení a prodávaly úvěry s vyšší marží, uvedla ECB.
Úvěry nefinančním podnikům se v září zvýšily o 7,1 %, od června se nezměnily a nedosáhly více než desetileté maximum 7,3 % dosaženého v květnu.
Banky však očekávají, že poptávka po podnikových úvěrech se v posledních třech měsících roku zmírní, přičemž větší zájem bude pocházet spíše od malých a středních firem než od velkých společností, dodala ECB.
Míříme do úvěrové krize? V některých odvětvích a pro některé společnosti, uvedl ekonom ING Carsten Brzeski: „Bude to výzva pro ECB i pro vlády. Je obtížné přizpůsobit (půjčky ECB) hotelům, restauracím a leteckým společnostem.“
I když je pravděpodobnější, že tvůrce politik ECB bude přísnější přístup k úvěrům znepokojovat, zhoršení se zatím nepovažuje za dostatečně závažné na to, aby vyvolalo další pobídky.
Většina pozorovatelů ECB přesto předpokládá, že banka rozšíří své stimulační opatření v prosinci, kdy se očekává, že nové ekonomické projekce ukáží pomaleji oživení a mohou dokonce naznačovat riziko dvojité recese.
Martin Krištoff, CFDWorld