FED, i People’s Bank of China pravděpodobně zachovají prorůstový postoj, s mírným optimismem na margo inflačního růstu, s poněkud skeptičtějším výhledem pro světový obchod jako takový. To snižuje možnost zisků pro-exportně orientovaných měn.
Očekává se, že Federální rezervní systém (FED) a Čínská lidová banka (PBoC) si budou udržovat i nadále svojí prorůstovou pozici ve výhledech s růstem inflace, i když velmi mírným.
Vysoce výnosné měny, jako je INR (indická rupie) a IDR (indonéská rupie), budou pravděpodobně i nadále těžit z takzvaného „carry trade“, zatímco regresní výhled na světový obchod by mohl omezit zisky v proexportních měnách, včetně KRW (jihokorejský won) a TWD (tchajwanský dolar).
Předběžný odhad US ministerstva obchodu (BEA) ukázal, že americká ekonomika vzrostla meziročně o 3,2 procenta v prvních třech měsících roku 2019 ve srovnání s tržním odhadem 2,3 procenta. Je to silný vzestup z 2,2% tempa expanze zaznamenaného ve čtvrtém čtvrtletí 2018. Nicméně, podrobnější rozbor, resp. detaily nebyly tak příznivé, jak by se na první pohled mohlo ze skoku v GDP usuzovat.
Zatímco růst spotřebitelských výdajů v USA se ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil, ekonomický růst se silně opíral o růst zásob a pokles dovozu. Kromě toho slabé údaje o inflaci v rámci PCE zvýšily očekávání trhů, že by americká centrální banka mohla letos snížit své základní sazby.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Fed Fund Futures nyní oceňují snížení sazeb 23,6 bb (do konce roku 2019 podle CME FecWatch Tool). Faktické snížení, nebo zvýšené ocenění pravděpodobnosti snížení sazeb trhem omezí růstový prostor pro výnos desetiletých bondů, což může podpořit americké akcie, díky nízké rizikové úrokové sazbě a rizikové prémii.
Oficiální čínský dubnový výrobní index PMI (bude zveřejněn v úterý), bude pravděpodobně dále růst z březnových 50,5, tj. oživení čínské ekonomiky získá další impulz. Čínský prezident Xi Jinping v pátek ráno při otevření Belt&Road v Pekingu řekl, že se Čína nebude zabývat devalvací domácí měny, což by poškodilo ostatní země, a naopak bude udržovat juan stabilní na podporu světové ekonomiky.
Michal Dvořák, Tradecentrum