Čínská poptávka po ropě se zotavila na úroveň více než 90 % původního stavu před pandemií koronaviru začátkem tohoto roku, což je překvapivě silné oživení, které by se mohlo odrazit v třetím čtvrtletí.
Rozsáhlé blokování s cílem omezit šíření viru si vyžádalo mimořádně vysoké poplatky na trzích s ropou, které do poloviny dubna vymazaly zhruba 70 % z globálních cen a vedly k obrovskému nárůstu zásob ropy a paliva po celém světě.
„Když si uvědomíte, že poptávka po ropě v Číně (první zemi zasažené virem) klesla v únoru o více než 40 %, míra momentálního návratu poskytuje důvod k určitému optimismu v souvislosti s trendy oživení hospodářství a poptávky na jiných trzích, jako je Evropa a Severní Amerika,“ řekl Burkhard.
Zatímco se ropní analytici shodují s tím, že poptávka Číny vzrůstá, odhady se liší z hlediska stupně a trvání.
Wood Mackenzie očekává, že čínská spotřeba ropy ve druhé polovině roku vzroste o 2,3 % na 13,6 milionu barelů za den (bpd) oproti stejnému období minulého roku, příčinou by měla být zvýšená doprava a průmyslové využitím.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Do třetího čtvrtletí čínská poptávka po benzínu překoná stejné období minulého roku o 3 % na 3,5 milionu bpd, zatímco spotřeba nafty by se mohla v témže období zvýšit o 1,2 % na 3,4 milionu bpd.
Na rozdíl od toho Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve své květnové zprávě uvedla, že poptávka Číny klesne ve druhém pololetí o 5 % na 13,2 milionu bpd.
I přes rozdíly v predikcích panuje silná shoda v tom, že se očekává zrychlení používání benzínu i nafty, protože stále více lidí a podniků podporuje pohyb.
Martin Kristoff, CFDWorld