V minulém příspěvku jsme si vysvětlili, co je to take profit. V dnešním příspěvku se podíváme na to, co je to break even point (BEP), nebo-li bod zlomu. Proč se mu říká „bod zlomu“? Je to z toho prostého důvodu, že ve chvíli, kdy je obchod uzavřen na bodu zlomu, je výsledkem obchodu nula. Existují dvě situace, kdy toto může nastat. První situací je nastavení stop lossu na vstup. V tu chvíli je již obchod v zisku a teoreticky může skončit pouze jedním možným výsledkem a to na nule. Můžete tedy pouze získat.
Ukázka stop lossu na vstupu, tedy break even point:
Na obrázku vidíte ukázku reálného obchodu ze dne 23.3.2015, měnový pár EURUSD. Pozice je již několik desítek pipů v zisku a je již pokryta stop lossem a proto by již nemělo dojít ke ztrátě. Proč píši nemělo? Důvod je prostý. Ne každý broker totiž garantuje aktivování stop lossu za všech podmínek. Pokud by došlo k neočekávaným událostem a server brokera by byl odpojen, vyrovnání obchodu by se provedlo na nejbližší ceně po spuštění serverů. A ta může být i pod nastaveným SL. Záleží na tom, jak se k těmto situacím broker staví. Pokud zvolíte správného brokera, který garantuje aktivaci stop lossu, pak už opravdu platí, že ke ztrátě již nedojde.
Ještě dodejme, že pokrýt obchod stop lossem není možné okamžitě. Každý broker má nastavenou minimální vzdálenost od aktuální ceny, jakou musí být vzdálený, aby bylo možné umístit stop loss. Obvykle je tato vzdálenost několik pipů, může to však být až 10 pipů.
Nyní se ještě podívejme na druhou možnost, která může nastat, tedy take profit na vstupu.
Ukázka break even pointu s pomocí take profit příkazu
Jak jste již jistě pochopili, tentokrát se bude jedna o přesně opačnou situaci. Naše pozice se nachází ve ztrátě a naším cílem v tuto chvíli je vystoupit alespoň na nule. V tuto chvíli právě použijeme take profit umístěný na vstupu. Viz následující obrázek:
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Tento obchod je ze dne 9.4. 2015, měnový pár AUDNZD. Protože se vyvíjel proti mě, nastavil jsem tak profit na nulu a pokusím se z pozice vystoupit alespoň bez ztráty. Tímto téma break even pointu uzavřeme. V příštím příspěvku si vysvětlíme další zajímavý příkaz, kterým je trailing stop, tedy trejlující stop loss.