Evropská unie by neměla souhlasit s dalším prodloužením brexitu. Pokud ale ano, měla by Británie podložit svůj požadavek návrhem řešení situace, která je dlouhodobě na mrtvém bodě a vyhnout se tak „no deal“ brexitu.
Generální ředitel BDI Joachim Lang v Berlíně prohlásil, že jakákoliv možnost odkladu bez jasného plánu nepřichází v úvahu.
Pokud britská vláda předloží další žádost o prodloužení termínu brexitu (podle článku 50 dle evropských smluv), musí být zřejmé, že se Londýn chce vyhnout „no deal“ brexitu bez jakýchkoliv následků. V takovém případě by měl termín odkladu smysl, v opačném případě by tento krok zvýšil obchodní nejistotu.
Britská vláda nemá v plánu stát v cestě tomu, aby se zabránilo „no-deal“ brexitu. Proto společnosti nemají na výběr, ale budou pracovat s předpokladem, že Británie 31. října vystoupí z EU bez dohody o pohybu.
Pro německé společnosti by tento výsledek byl nejhorším scénářem a pro tento rok by mohl zpomalit tempo růstu téměř na nulu. Vláda očekává, že ekonomika podle odhadů poroste o 0,5 procenta, což představuje výrazné zpomalení oproti loňské expanzi o 1,5 procenta.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Němečtí výrobci, kteří jsou závislí na exportu svých výrobků, čelí nízké zahraniční poptávce v důsledku globálního hospodářského růstu, čemuž nepřispívá ani zvyšující se obchodní napětí spojené s politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa „America First“.
Údaje o zahraničním obchodě, které přezkoumávala společnost Reuters, však minulý měsíc ukázaly, že nedávný propad vývozu Německa ve druhém čtvrtletí byl způsoben zejména slabším dovozem na Britské ostrovy, než že by na to měla větší vliv obchodní válka.
V roce 2018 představoval německý vývoz do Británie přibližně 6 procent celkového zahraničního prodeje, což z VB udělalo pátého nejdůležitějšího vývozního partnera pro německé výrobce zboží.
Martin Krištoff, CFDworld