Volební výsledek snížil politické riziko pro společnou evropskou měnu, neboť proevropské strany získávají přibližně dvě třetiny křesel ze 751 míst v Evropském parlamentu. Euroskeptické strany sice získaly relativně silnou pozici, ale ta nestačí na to, aby výrazně blokovala, případně přehlasovala proevropské strany.
Jinak tomu bylo ve Spojeném království, kde získala většinu hlasů brexitová strana Nigela Farage, a obsadí tak většinu křesel v Evropském parlamentu mezi britskými stranami. Výsledek byl zničující pro vládnoucí konzervativní stranu, stejně jako hlavní opozici – labouristy. Brexit Party získala 31,7 % hlasů, zatímco labouristé a konzervativci spolu jen 22,8 % hlasů. Vyjádřený odpor vůči tradičním etablovaným stranám by se mohl v příštích volbách ukázat jako rozhodující.
Zatímco v Británii se výsledek dal očekávat, ve Francii nastalo skutečné zemětřesení, když strana prezidenta Macrona, která jasně vyhrála poslední volby, skončila teď na druhém místě za Rassemblement national, vedenou Marine Le Penn, která získala 23,5 % hlasů.
Také Německo přeskupuje politické síly. Křesťanská demokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a koalice křesťanské sociální unie (CSU) zaznamenaly, že elektorát obou stran významně poklesl, i když strany ještě získaly většinu hlasů.
Z pohledu změn jsou největšími vítězi napříč kontinentem euroskeptické strany, proevropské liberální strany mimo establishment a zelení, zatímco největší ztráty utrpěly tradiční proevropské strany a socialisté.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Volby do Evropského parlamentu opět nebyly pro Evropu, respektive Evropany jednou z nejdůležitějších událostí, což demonstrovala nízká účast 51 procent oprávněných voličů, ale rozhodně se tyto volby ukázaly jako důležité. Účast voličů poprvé za desetiletí zvrátila svůj klesající trend.
Přestože rizika spojená s hospodářskou a zahraniční politikou nadále visí jako Damoklův meč nad eurem, s těmito volbami se politická rizika výrazně snížila.
Tomáš Krejčí, Etrader