Evropské akcie v úterý pokořily 4- leté maximum. Akcie, které zaznamenaly nejvyšší růst byly akcie v energetickém sektoru korelující zejména s vývojem cen komodit. Za tímto růstem, nejen na evropském, ale i na americkém trhu, stojí pozitivní vyhlídky ve spojitosti s obchodní válkou. Na základě toho se u investorů předčasně probouzí apetit investovat do rizikovějších tříd aktiv.
Podle posledních zveřejněných údajů se Čína pokouší o zrušení uvalení deklarovaných cel jako součást „fáze jedna“ obchodní dohody, k jejímu podpisu by mohlo dojít již tento měsíc. V případě tohoto kroku bude většina investorů očekávat snižování tarifů i nadále, až ukončení 16 -měsíční obchodní války. Za druhým hlavním faktorem pozitivního sentimentu na trhu stojí výsledková sezóna. Víc, než společnosti reportovala překonání očekávání analytiků k třetímu kvartálu.
Na druhé straně předčasnou pozitivní náladu na evropských trzích nereflektují hlavní makroekonomická data jako inflaci nebo ekonomický růst. Ekonomika eurozóny za třetí kvartál vzrostla o 1,4 %, to můžeme přisuzovat krátkému času na promítnutí kvantitativního uvolňování do ekonomiky. I když se QE promítne do ekonomiky, nemůžeme očekávat stejný dopad jako poslední QE, protože již v minulosti bylo dokázáno, že první QE má největší efekt a každý další snižují přemítnutí do ekonomiky v podobě spotřeby. Na druhé straně častokrát se zvýší ceny akcií a tlačí cenu dluhopisů až na záporné úrokové sazby. Společnosti investují peníze častokrát do buy-back, než na vytváření pracovních míst nebo inovování, co rapidně snižuje účinnost QE.
Graf sledující vývoj buy-back v Evropě vykazuje víc než 22% růst od začátku roku.
Jeden z nejdůležitějších předstihových indikátorů hnacího motoru ekonomiky eurozóny – Německa se už od začátku roku nachází pod hranicí kontrakce 50 bodů, co predikuje nástup recese. Dalším zveřejněným údajem o ekonomickém růstu je ekonomický růst, který k druhému kvartálu klesl o 0,1%. V případě zveřejnění záporného ekonomického růstu i v třetím kvartálu, Německo vykáže technickou recesi, která se následně přenese do celé Evropy. I přes zmíněné pozitivní výsledkové sezóny, výrobní sektor v Německu a sektor služeb v Itálii vykazuje výrazné zpomalení. Největší společnosti jako SAP nebo Siemens zaznamenaly v poslední době výrazný pokles.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Investiční guru Ray Dalio se při posledním rozhovoru ostře vyjádřil k současnému politicko-ekonomickému dění ve světě. Podle jeho názoru se „svět zbláznil a systém je zlomený.“ Důvodem jsou hlavně peníze nelogické záporné úrokové sazby, deficit vlád, které pravděpodobně budou výrazně v budoucnosti růst. Zároveň růst výdajů na penzi a zdravotní péči pro ty, které nemají dostatek peněz na jejich zaplacení. Na základě těchto hlavních bodů je současné směřování ekonomiky a v blízké době nastane změna paradigma.
I přes výrazný růst indexu Eurosotoxx 600 můžeme pozorovat prostor pro růst indexu i nadále. Trh neindikuje překupenost trhu, co může i nadále u investorů vyvolávat zájem o evropské akcie. OBV indikátor ukazuje taktéž exponenciální růst obchodování těchto akcií.
Lukáš Baloga, ProfitLevel