Průmyslová revoluce znamená výrazné odhalení něčeho nového a změnu dosud zažitých dogmat. Otázky však jsou: Jak čtvrtá průmyslová revoluce změní svět a jaké investiční příležitosti se díky ní vynořují?
Rok 2020 dokázal výrazným způsobem posunout svět kupředu díky Lockdownu a nutnosti uvažovat a fungovat jinak než to bylo dosud.
Technologický pokrok
Při pohledu do historie můžeme vidět, že první průmyslová revoluce využívala energii ze spalování vody, páru, a uhlí na mechanizaci výroby a zdokonalení našich dopravních prostředků. Druhá průmyslová revoluce využila elektřinu k vytvoření hromadné výroby. Třetí revoluce se týkala implementace elektroniky a informačních technologií na automatizaci výroby.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
V současnosti míříme k čtvrté průmyslové revoluci, která by se měla nést jménem nové úrovně digitalizace a spojení technologií, které stírají hranice mezi fyzickým a digitálním světem. Očekávaná revoluce je odlišná oproti předchozím revolucím a vývoj bude probíhat spíše exponenciálním než lineárním tempem, protože se dotýká každého odvětví. Šířka a hloubka těchto změn je předzvěstí transformace celých systémů výroby i řízení.
Rozšířená realita (AR)
AR promítá do skutečného světa další vrstvy digitálních informací, protože kombinuje fyzický svět s překrytím virtuálních prvků generovaných počítačem. Nejedná se o virtuální realitu (VR), neboť VR vytváří virtuální realitu, zatímco AR spojuje 2D nebo 3D virtuální obsah, který se promítá v realitě do zorného pole lidí.
Rozšíření virtuální reality má širokou škálu využití od kosmetického průmyslu (společnost L’Oréal představila AR jako prostředek na digitální vyzkoušení kosmetiky před zakoupením), her (Pokémon GO) až po brýle vyráběné společnostmi Microsoft nebo Google. Lídr je však Microsoft a jeho brýle HoloLens 2, které zaznamenaly mezi lednem a prosincem 2020 44násobný nárůst používání. Převratnost je v možnosti uživatelů vidět údaje, pokyny a trojrozměrné vizuální obrázky v jejich reálném zobrazení.
AR se v současnosti využívá již v automobilovém, farmaceutickém, e-commerce, retailovém i herním průmyslu. Společnosti, které AR využívají jsou například Daimler při výrobě aut, nemocnice MEDIVIT v New Yorku při vytváření postupu operací, Ikea při představování nábytku u vás doma nebo herní společnost Electronic Arts pro posouvání hraní na vyšší úroveň.
3D tisk
3D tisk umožňuje společnostem hromadně vyrábět vysoce kvalitní a efektivněji díly za zlomek nákladů na tradiční výrobní procesy. Analytici očekávají, že odvětví 3D tisku mezi lety 2025-2030 složenou roční mírou růstu stoupne o 25 %. Z různých procesů 3D tisku, které jsou dnes k dispozici, se tryskání pojiva považuje za techniku, která by mohla transformovat výrobu. Desktop Metal se zaměřuje hlavně na tuto techniku a jejich produkční systém je nejrychlejší 3D tiskárnou na trhu určenou pro hromadnou výrobu.
Investice do budoucnosti
V současnosti procházíme čtvrtou průmyslovou revolucí a je už na vás, zda ji využijete a investujete do ní. Možnosti se ukazují dvě – vybrat jednu z množství zajímavých vizionářských společností a investovat do ní nebo investovat pomocí ETF fondu zaměřujícího se na inovace.
Lídři v AR Microsoft a Google zaznamenaly za poslední rok 31% a 38% nárůst na hodnotě. Lídr v 3D tisku Desktop Metal za poslední rok narostla až o 195 %. Na druhé straně jedno z nejznámějších ETF seskupující v průměru 45 společností za poslední rok překonalo všechny zmíněné společnosti růstem o 164 % za rok.
Je nutné mít na vědomí, že většina těchto společností je dlouhodobě ztrátových a na modelování očekávaných tržeb nemožná. Proto buď najdete tu správnou se zajímavým business moatem nebo snížíte systematické riziko investováním do inovativního ETF fondu při kterém vás riziko ztroskotané společnosti nebude znamenat 100% ztrátu investice.
Lukáš Baloga, ProfitLevel