11.12.2019 se konalo zasedání americké centrální banky – FED. I když hlavní úroková sazba zůstala na nezměněném intervalu 1,5 %-1,75 %, zajímavostí byla následná tisková konference guvernéra FED Jeroma Powella. Během konference se vyjádřil: „Když bude vhodné koupit něco jiného než státní zakázky, FED to udělá.“
FED již v minulosti spustil repo operace na skupování státních poukázek, kterými chce na trh dostat likviditu, která očividně po spuštění kvantitativního utěsňování chyběla. Co pod pojmem koupit něco jiné Powell myslel, nikdo neví. Trhy reagovali nárůstem akciových indexů, depreciací dolaru, snížením výnosnosti vládních dluhopisů, jak můžeme pozorovat na grafu:
Můžeme v budoucnosti čekat skupování státních dluhopisů? Když ano, tak proč? Očekává Powell nástup cel, které přijdou v platnost 15. prosince?
Kdyby se FED řídil tvrdými daty jako zaměstnanost, 2% růst inflace a růst HDP, tak by tato zpráva nebyla na místě. HDP ve 3. kvartálu vykazuje podle posledních předběžných údajů solidní 2 % růst. Nezaměstnanost se udržuje na dlouhodobých historických 3,5procentních minimech a jádrová CPI inflace v listopadu, stejně jako v říjnu, rostla 2,3 % na meziroční bázi. Podle ekonomických teorií bychom mohli v blízké době očekávat přehřátí ekonomiky.
Poptávka po drahých kovech se objevuje i u centrálních bank. V září centrální banky koupily 547,5 tun zlata v čele s Ruskem. V procentuálním vyjádření nákup zlata stoupl o 12 % oproti minulému roku, na čemž můžeme pozorovat zvyšující se poptávku po této komoditě. Celkově světové centrální banky v minulém roce nashromáždily 651,5 tun zlata.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Jestliže trh bude pokračovat na vlně této zprávy a Trump bude pokračovat v nevyzpytatelných obchodních jednání i nadále, otevírá se prostor pro potenciální růst komodit jako zlato, stříbro anebo paládium. Mezi zlatem a stříbrem můžeme pozorovat pozitivní korelaci, díky oslabování dolaru a zpomalení růstu světové ekonomiky můžeme indikovat potenciál růstu. V případě paládia je vývoj o něco zajímavější, protože jeho hlavním spotřebitelem je automobilový sektor. I přesto, že celý automobilový sektor zažívá výrazné poklesy prodejů, paládium se drží na svém all time high nad 1900 USD/ trojskou unci. Stojí za tím boom kolem vývoje vodíkových motorů, ve kterých se využívá anebo je to nový bezpečný přístav z investičního hlediska? Jestliže se vyřeší problém likvidity na trhu s touto komoditou a sníží monopolní postavení Ruska, které zastřešuje víc jak 40 % světové produkce, tak se jednou možná dočkáme.
Komentár: Lukáš Baloga, Profitlevel