Některá čínská obchodní odvětví vykázala solidní zisky v první polovině roku, avšak výrazný pokles pocítily firmy průmyslového sektoru. Čínské akciové trhy nadále ukazují pokles v důsledku zdlouhavé obchodní války se Spojenými státy.
Příliv zahraničních investic do akcií do druhé největší ekonomiky světa se dramaticky zpomalil. Akciové společnosti, které jsou vystaveny vlivům zahraničních trhů a čínská domácí měna juan zaznamenaly výrazný propad, zatímco společnosti ve spotřebitelském a technologickém sektoru zaznamenaly nárůst cen akcií, protože Peking zvyšuje domácí spotřebu a usiluje o technologickou nezávislost.
Obchodní válka dostala juan na 11roční minima, což nejvíce pocítily společnosti senzitivní na pohyb domácí měny, včetně realitních firem a aerolinek.
Hlavní letecké společnosti zaznamenaly ztráty v první polovině roku, když jim oslabený juan „ukradl“ zisk, vzhledem k jejich obrovskému dluhu denominovaný v amerických dolarech.
Spotřebitelské firmy patřily mezi čínská odvětví s lepší výkonností, protože Peking zavedl opatření ke stimulaci domácí spotřeby Číny.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Na kompenzaci účinků obchodní války zavedli čínští tvůrci politiky opatření včetně daňových škrtů a požadavků na minimální rezervy pro banky, které byly nuceny půjčovat menším společnostem.
Technologické firmy, které se soustředily poté, co USA uvalilo omezení na velké čínské technologické giganty včetně společnosti Huawei Technologies, dostaly podporu z pokračujícího tlaku Číny na technologickou nezávislost, zejména z nově vytvořené řady STAR Market, která je modelována podle Nasdaq-u.
Spojené státy zavedly od 1. září 15% cla na čínské zboží ve výši více než 100 miliard amerických dolarů. Na americká cla Čína odpověděla zavedením odvetných cel, které se budou pohybovat v rozmezí 5 % – 10 % na americký import s hodnotou 75 miliard amerických dolarů.
Přibližně před rokem vstoupily dvě největší světové hospodářské velmoci do obchodní války, jejímž následkem je zpomalení tempa hospodářského růstu v celosvětovém měřítku.
Martin Krištoff, CFDworld