Na rozdíl od zlata a stříbra má platina, která se podobně jako paládium využívá do katalyzátorů v tzv. automotive segmentu, poměrně krátkou historii. Jenže s rostoucí nervozitou na kapitálových trzích její atraktivita pro investory roste. Když se před měsícem cena tohoto kovu nacházela na úrovni kolem 850 USD za unci, od té doby vzrostla o 12 procent – během uplynulého pátku se obchodovala kolem 955 USD za unci. Pár dní předtím dokonce překonala hranici 1 000 USD za unci.
Ještě před rokem cena kovu atakovala minima přibližně na úrovni z října 2008, ale od začátku roku 2019 si připsala více než 20 procent.
Historicky nejvýše se tento kov obchodoval v březnu 2008, kdy se jeho hodnota pohybovala kolem hranice 2270 USD za unci. Všeobecně odborníci pokládají platinu za asi 20-krát vzácnější než zlato, paradoxně se ale v současné době obchoduje v mnohem nižších hladinách (i když historicky jsme byli svědky toho, že cenu svého protějšku překonala).
Vzhledem k této skutečnosti je jasné, že cena platiny je momentálně podhodnocená (podobně jako například stříbro), což potvrzuje i ukazatel Gold to Platinum Ratio. Podle něho je momentálně cena platiny v porovnání s cenou zlata na jedné z nejpodhodnocenějších úrovní od roku 1991.
V hodnotě jedné unce zlata je totiž možné nakoupit 1,6 unce platiny. Nejnižší hodnotu tento ukazatel zaznamenal v období května a června 2008, kdy bylo možné za jednu unci zlata koupit jen 0,43 unce platiny. Z tohoto pohledu má platina v období zpomalujícího růstu globální ekonomiky, kdy se investoři uchylují zejména k investicím do drahých kovů, velký potenciál a prostor k růstu.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Navíc, zlato v důsledku obchodní války mezi USA a Čínou a také nejistoty kolem výsledné podoby brexitu překonává nová maxima. To nutí investory poohlédnout se po dalších drahých kovech, které svůj potenciál ještě naplno neprojevily.
Olívia Lacenová, xPartners