Zlato vzrostlo v roce 2020 o více než 35 %, překonalo tak růst z roku 2019, kdy zaznamenalo posílení na úrovni 18 procent. Analytici společnosti Wells Fargo označili vzácný kov za „chameleona“, protože příčiny jeho shromažďování mezi investory se v posledních letech neustále vyvíjely a měnily. „Od roku 2016 do roku 2019 zlato následovalo klesající globální dlouhodobé úrokové sazby. Začátkem roku 2020 se zlatá rallye připojila k obavám z koronaviru a nadměrnému globálnímu tisku peněz,” uvádí se ve vyjádření společnosti.
„Nedávno zlato přestalo být v pozadí za dolarem, když se americký dolar stal jednou z nejslabších jmen naší planety.“
Co čeká zlato? Demokratický stimul ve výši 3 bilionů dolarů, který prolomí důvěru světa ve fiskální omezení za světovou rezervní měnou? Dolar se propadl o americké státní dluhopisy, které klesaly na čerstvá minima a očekávání dalších stimulačních opatření pro pandemickou globální ekonomiku tento pokles podporovala.
“Vzhledem k tomu, že nízké sazby a slabší dolar pravděpodobně přetrvají, jsme přesvědčeni, že ceny zlata budou i nadále stoupat,” uvedl Warren Patterson, vedoucí komoditní strategie ING.
V současnosti se zlato obchoduje na zhruba 2050 USD za unci díky oslabování dolaru a obav z makroekonomické nejistoty a inflace, které podněcují zájem účastníků trhu o žlutý kov. Zlato je obecně považováno za pojištění proti zrychlující se růstu cen. Hlavním faktorem růstu bylo, že vyhlídky na další fiskální stimuly tlačily zlato vzhůru. Demokraté a republikáni se zdají být blíže k dohodě o novém zákonu o výdajích. To je určitě část rovnice. Nadšení pro kov a s ním související růst ceny zastřešují někteří investoři, kteří se obávají, že mimořádně kroky centrálních bank, které tlumí ekonomický dopad koronaviru, by v konečném důsledku mohly vyvolat dlouhotrvající inflační tlaky. V zásadě se však jedná o znehodnocení měny.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Zdroj: Vlastní zpracování
Jak můžeme pozorovat na grafu, těžaři drahých kovů překonaly akciové indexy NASDAQ a S & P 500 od prvních stimulů americkou centrální bankou v září 2019.
Pokud se bude opakovat dosavadní alokování zdrojů díky tištění peněz i nadále, dynamika růstu zlata se v dohledné době nezmění. Předpoklady některých odborníků to označují jako překročení psychologické hranice. Nejodvážnější jsou vyjádření Jima Rickarda, který se zmínil, že v následujících pěti letech bychom mohli vidět zlato až na hodnotě 15 000 USD za unci.
Lukáš Baloga, ProfitLevel