Osobní výdaje ve Spojených státech v březnu rostly nad očekávání trhu, zatímco osobní příjmy byly nižší než tržní konsensus.
Americké osobní příjmy a údaje o výdajích zveřejněné včera byly smíšenou všehochutí. Výdaje se ukázaly být vyšší, než jaké bylo očekáváním trhu, zatímco příjmy a inflace se dostaly pod očekávání. Výdaje v březnu prudce vzrostly, v porovnání s očekáváním +0,2 procenta vzrostly na +0,9 procenta. Jde o nejrychlejší růst výdajů od srpna 2009.
Osobní výdaje na spotřebu v reálném vyjádření zaznamenaly solidní růst, když v březnu vzrostly o 0,7 procenta. Výdaje na zboží, zejména zboží dlouhodobé spotřeby, byly hnacím motorem růstu. Nárůst v minulém měsíci zaznamenalo i zboží mimo sektor „dlouhodobé spotřeby“.
Osobní příjmy vzrostly o 0,1 procenta ve srovnání s očekáváním trhu +0,4 procenta. V souladu s růstem spotřeby klesla v březnu míra osobních úspor na 6,5 procenta ze 7,3 procenta v únoru.
Cenové tlaky se v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku zmírnily. Osobní výdaje na spotřebu meziročně v březnu zmírnily na 1,6 procenta z lednových 1,8 procenta. Celková inflace mírně zrychlila na 1,5 procenta z 1,4 procenta.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Po zpomalení v předchozím čtvrtletí spotřeba v březnu vzrostla, čímž se „setřásly“ přetrvávající efekty vládního shutdownu. Odeznění afektu odstavení vlády a financování federálních institucí je dobrým znamením i pro spotřebitelské výdaje ve druhém čtvrtletí, kdy analytici očekávají anglizovaný růst mezi 2,5 % až 3 %, a to díky vyšší aktivitě spotřebitelů po zimním útlumu.
Trhy očekávají, že pomalejší růst příjmů udrží spotřebitelské výdaje ve druhé polovině roku na 2-2,5 procentech. I při silnějším růstu spotřeby byly inflační tlaky slabé, což naznačuje, že Federální rezervní systém pravděpodobně v roce 2019 bude mít tendence ke snížení úrokové míry (aktuálně s pravděpodobností 67 % pro jedno snížení a 23 % pro dvě snížení úrokové míry v roce 2019) a podpoří svůj inflační target. Taková politika by v krátkém až středním období znamenala díky depreciaci dolaru podporu pro akciový trh, pro domácí producenty a také znevýhodnění importů, což znamená krok k dalšímu vyrovnání obchodní bilance.
Michal Dvořák, TradeCentrum