Na obecné úrovni existuje mnoho ukazatelů, jako jsou PMI, vývoj na trhu práce, inflace, průmyslová produkce, prodeje atd., které se podílejí na aproximaci, zda americká, nebo jakákoliv jiná ekonomika zpomaluje a směřuje k recesi. Je zde však jeden ukazatel, který je třeba neztrácet ze zřetele, a který je všeobecně považován za nejspolehlivější prediktor recese. Tímto ukazatelem je rozdíl výnosů mezi americkými desetiletými dluhopisy a dvouletými dluhopisy.
Graf z panelu St. Louis Fed ukazuje, že spread správně předpověděl posledních pět recesí. Pokaždé, než americká ekonomika spadla do recese, se spread propadl pod nulu. Recese následuje do 24 měsíců, kdykoliv byl rozdíl záporný.
Rozpětí od roku 2014 neustále klesá, neboť americký Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby z 0,25 procenta na 2,25 procenta, což posílilo krátkodobé sazby, zatímco nižší inflační očekávání tlačilo dlouhodobé výnosy níže.
Nedávno však v tomto ukazateli došlo k posunu směrem vzhůru, jak FED signalizoval pokles sazeb. Posun vzhůru dále snižuje, alespoň teoreticky, možnost okamžité recese.
Růst HDP v USA navíc naznačuje, že recese je stále ještě relativně vzdálená možnost vývoje ve střednědobém horizontu. I přes nedávné zpomalení vzrostla americká ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2019 meziročně o 3,1 procenta.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
V oblasti teorie zůstává i možnost vývoje po dynamické redukční dietě IR. Je bez diskuse, že pokles sazeb umožní exponenciální růst junk bonds, další expanzi již tak přeexponované a nad rámec racionality vyhnané studentské půjčky, které již současná generace není schopna splácet, a dalších atributů, které budou dále viset nad USA jako Damoklův meč. QE, snížení požadavků na likviditu bankovního sektoru, politická ekonomie D. Trumpa a další růst leverage v dluhopisovém sektoru může v historicky krátkém časovém údobí připravit podhoubí pro propad, který tu ještě nebyl. Teď však ještě ne…
Michal Dvořák, Tradecentrum