Turecko s Čínou přistoupilo k ruské alternativě SWIFT, založené na rublu, a s Indií tak může potenciálně vytvořit demograficky největší blok pracující s tímto systémem. Americká dolarová hegemonie tímto utrží tvrdý úder.
Po opakovaných varováních v posledních letech Turecko a Rusko podepsaly dohodu o zvýšení využívání rublu a liry při přeshraničních platbách. Turecko podepsalo dohodu o připojení se k ruské alternativě k SWIFT, mezinárodnímu telekomunikačnímu protokolu používanému bankami a centrálními bankami po celém světě.
SWIFT je mezinárodním sdružením, které vlastní jeho členové, tj. více než 10 000 bank po celém světě, které se využívají svůj systém pro zpracování rozsáhlých mezibankovních transakcí. I přes tento fakt byla bezpečnost sítě zpochybněna poté, co v roce 2015 a 2016 proběhla řada cyber ataků a unikly informace o krádeži 101 milionů dolarů z brazilské centrální banky.
Poprvé od doby, kdy byl SWIFT uveden, hackeři vzbudili pochybnosti o bezpečnosti systému a podnítili mnoho amerických konkurentů, včetně Ruska, aby zintenzivnili práci na jejich alternativách k SWIFT.
Vedle Turecka podepsaly Čína a Rusko dohody o posílení obchodu mezi oběma zeměmi, zahrnující vyrovnání většího procenta jejich bilaterálního obchodu v rublech a jüanu. V případě Číny vzrostl bilaterální obchod s Ruskem z 69,6 miliard USD v roce 2016 na 107,1 miliard USD v loňském roce. Čína je největším ruským partnerem pro dovoz a vývoz.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Hovoří se také o připojení Indie k ruské alternativě SWIFT, protože Washington nadále ohrožuje Nové Dillí sankcemi za rozhodnutí zakoupit ruské raketové obranné systémy.
Podle agentury Reuters podepsal v úterý ruský ministr financí Anton Siluanov dohodu s Ankarou. Tento krok povzbudí obě země, aby začaly používat ruský systém ve vzájemných obchodech.
Tato dohoda předpokládá připojení tureckých bank a společností k ruské verzi platebního systému SWIFT a zároveň posílení infrastruktury v Turecku, aby mohly fungovat ruské karty MIR navržené Moskvou jako alternativa k MasterCard a VISA.
Přestože prezident Trump v úterý znovu zopakoval svůj pozitivní postoj k tureckému prezidentovi Recep Tayyip Erdoganovi, stojí za to si pamatovat varování prezidenta Putina o možném dopadu amerických sankcí. Ty by mohly ohrozit dominanci dolaru ve světovém finančním systému tím, že bude více zemí využívat alternativy k SWIFT.
Například sankce Donalda Trumpa proti Íránu přiměly spojence Washingtonu – Evropskou unii, aby se pokusila zavést vlastní alternativu SWIFT k platbám Íránu.
Jak Putin varoval, americké sankce proti Rusku jsou „kolosální strategickou chybou“ a nakonec mohou ohrozit hegemonii globálního finančního systému založenou na dolarech.
V tomto smyslu je patrné, že v reálné ekonomice dolar své pozice na vrub EUR a CNY dlouhodobě ztrácí. V nominálních transferech (statistika BIS) byl na počátku letošního roku protějškem v paritách na úrovni 82 %, což by se teoreticky mohlo v relativně krátkém časovém horizontu změnit, pokud nedojde k racionalizaci americké politiky.
Michal Dvořák, Tradecentrum