Na trzích s ropou aktuálně nejsou žádné náznaky korekce, jak ukazuje vývoj ceny severomořské ropy Brent i lehké texaské WTI. Právě naopak, jejich cena vzrostla v důsledku pobídek obchodníků, kteří pokračují v úsilí o zotavení cen černého zlata na základě informací o vakcíně, která by mohla být řešením současné pandemie, což zvyšuje poptávku po komoditě. Tento předpoklad „naděje versus realita“ je však nebezpečný, protože k opětovnému návratu letecké dopravy na úroveň před vypuknutím koronavirové krize a zvýšené ekonomické aktivitě nedojde spontánně po jednom oznámení o nadějném očkování.
Pomáhat růstu cen ropy mají v posledních dnech zejména připomínky, že Rusko a Saudská Arábie jsou připraveny „vylepšit“ dohodu OPEC + na podporu cen černého zlata. Očekává se také, že produkce ropy v USA v roce 2021 poklesne více, než se očekávalo, což by snížilo nabídku v oběhu. Další zkušební období 3. fáze v následujících týdnech pravděpodobně bude mít dlouhodobý dopad na ceny, pokud budou úspěšné. Contango v křivce termínových obchodů s ropou zůstává stejně silné jako kdykoliv předtím.
Ropa Brent ve středu v noci vzrostla o 4,80 % na 44,00 USD za barel, což je zhruba 11% nárůst za týden. Aktuálně má podporu při 100denním klouzavém průměru na úrovni 42,70 USD za barel a čelí náročnějšímu dlouhodobému odporu v oblasti 46,50 USD za barel. WTI přes noc vyskočila o 5 % a od pondělí se vyšplhala na 41,80 USD za barel, což představuje 11,50% zisk. Stejně čelí dlouhodobé rezistenci v oblasti 43,50 USD za barel. Budoucí vývoj však bude záviset na reálném úspěchu vakcíny v globálním měřítku, jakož i dalších výše zmíněných kroků k zajištění udržení minimálně současných cen komodity a zabránění dalších propadů, jakými jsme již letos byli svědky.
Martin Krištoff, CFDWorld