Ostře sledovanou událostí na konci července byl summit G20. Na trhu stále panuje optimismus po setkání americké a čínské diplomacie a vytvoření částečné obchodní dohody. Od tohoto data (28.-29. červen) index S&P 500 dosáhl opět nových maxim na 3000 USD a Shanghai Composite Index narostl téměř o tři procenta na úroveň 3048 CNY. I přes tyto pozitivní zprávy ale netrvalo dlouho a akciový index Shanghai Composite Index se v pondělí propadl o více než 2,5 procenta. Menší pokles můžeme vidět i v USA, či na evropských indexech. Což není nic nezvyklého po předcházející rally směrem vzhůru.
Důvodem k optimismu mají být výborná čísla v oblasti zaměstnanosti v USA. V předcházejících článcích jsem zmiňoval, že sílící konflikt mezi USA a Čínou pravděpodobně způsobí tzv. “rate cut”, tedy snížení sazeb, čímž by se měla opětovně stimulovat ekonomika. Na trhu byly a stále jsou různá rizika, nicméně alespoň tímto minimálním uspokojením situace se nálada na trhu zlepšila a makrodata z pátku, která reflektovala velký počet nově vytvořených pracovních míst (které byly vysoce nad očekávání), to jen potvrzují. I když jde o pozitivní zprávy, trh na ně může zareagovat i poklesem.
I když se americké ekonomice daří velmi dobře (což dokazuje i nízká úroveň nezaměstnanosti a dobrá úroveň HDP), proč bychom měli snižovat sazby? Americký prezident Trump se tím netají a tlačí na centrální bankéře z FEDu, aby tento krok učinili. Akciový trh totiž už tak trochu počítá se snižováním sazeb, a i proto se nachází na tak vysoké úrovni. I kdyby však FED sazby nesnížil vzhledem k pozitivně vyhlížejícím datům z trhu práce, mohli bychom vidět další pokles, resp. korekci směrem dolů. A to proto, že snižování už je v rámci trhu započítané a pozitivně vyhlížející data jen snižují pravděpodobnost tohoto kroku. I proto bude velmi důležité, jak se FED zachová na konci měsíce, kdy bude rozhodovat o dalším kroku své monetární politiky.
Patrik Mackových, TopForex