Ekonomický růst USA se v prvním čtvrtletí roku 2019 zrychlil, a to i navzdory tržním očekáváním. Na anualizovaném základě rostla ekonomika o 3,2 procenta, tj. zrychlení z 2,2 procenta ve čtvrtém čtvrtletí roku 2018. Zrychlení však bylo postaveno na nejistých základech, protože polovina čtvrtletního růstu byla způsobena nárůstem zásob a současně poklesem importu. To znamená, že čistý obchod přispěl k růstu pouze jedním procentním bodem.
S vyloučením těchto efektů vzrostla konečná domácí poptávka v prvním čtvrtletí o 1,5 procenta, což je mírné zpomalení z 2,1 procenta ve čtvrtém čtvrtletí.
Většina slabší domácí poptávky byla způsobena nižšími spotřebitelskými výdaji. Jak se očekávalo, PCE vzrostlo jen o 1,2 procenta, tedy méně než o polovinu úrovně čtvrtého čtvrtletí. Zboží dlouhodobé spotřeby kleslo o 5,3 procenta, když ve čtvrtém čtvrtletí vzrostlo o 3,6 procenta. Slabé byly také výdaje na zboží a služby. Meziroční růst osobního disponibilního důchodu byl i nadále silný, a to na úrovni 3 %, takže nižší výdaje zvýšily míru osobních úspor na 7 %.
Obchodní investice vzrostly o 2,7 procenta, proti 5,4 procentům ve čtvrtém čtvrtletí, ale tento výsledek byl stále lepší, než se očekávalo. Výdaje na duševní vlastnictví prudce vzrostly, zatímco výdaje na vybavení poklesly na 0,2 %. Strukturální investice klesaly podle očekávání již třetí čtvrtletí za sebou rozsáhlým propadem.
Investice do bydlení klesly o 2,8 procenta v pátém přímém čtvrtletí, a to výhradně díky slabým čílům z výstavby rodinných domů (single family home). Ostatní složky rezidenčních investic vzrostly. Vládní výdaje vzrostly o 2,4 procenta, což představuje výrazné výdaje na státní a místní úrovni a na národní obranu, což kompenzovalo 5,9 procentní pokles federálních výdajů mimo kapitolu obrany, pravděpodobně z důvodu „odstávky“ (shutdown) vlády.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Růst vývozu byl mírně vyšší, než se očekávalo, a export vzrostl o 3,7 procenta; pokles dovozu o 3,7 procenta však znamená, že čistý obchod přidal k růstu plný procentní bod. Cenové tlaky byly v prvním čtvrtletí také mírně slabší, než se očekávalo, přičemž jádrový deflátor PCE vzrostl pouze o 1,3 procenta.
Základní růst není tak silný, jak to naznačují novinové titulky, protože v druhé čtvrtině pravděpodobně dojde k regresi podnětů ze zásob a slabšího dovozu, což pravděpodobně zpomalí hospodářský růst.
1,5% míra domácí poptávky byla také brzděna dočasnými faktory, jako je například ,,shut down“ vlády; ve druhém čtvrtletí se pravděpodobně poptávka znovu zvýší.
Páteční data nevylučují rizika poklesu, která hrozí v globální ekonomice. Pravděpodobně nedojde k naplnění nejhoršího scénáře v US-Sino sporu. Tj. eskalaci tarifní zátěže na obchodní výměnu mezi dvěma největšími ekonomika mi světa, ale není jasné, zda budou stávající sazby zrušeny. Fiskální rizika ve Washingtonu stále rostou a je pravděpodobné, že čím blíže budou USA k prezidentské kampani, tím větší bude snaha o fiskální expanzi.
Tomáš Krejčí, eTrader