Technická analýza – úvod, výhody a nevýhody

Technická analýza (zkráceně TA) je způsob, který v posledních desetiletích získává stále více na oblibě. Odhaduje se, že cca 70 % obchodníků ji využívá ke svému obchodování. I když tato čísla musíme brát s rezervou, jasně dokazují, že se jedná o odvětví analýzy, které přináší výsledky.
Technická analýza je způsob analýzy trhu založený na studiu map svíčkových grafů. Její historii můžeme hledat v 18. století v Japonsku, stejně jako u teorie Dowa Jonese na počátku 20. století, nebo u Roberta D. Edwarse a Johna Magee v roce 1948, kdy publikovali knihu Technical Analysis of Stock Trends, která všechny dosavadní poznatky technické analýzy sumarizovala a zároveň přidala nové poznatky svých autorů.
Pro fungování technické analýzy vycházíme z 5 základních předpokladů:

Technická analýza a její předpoklady

  1. Cena podkladového aktiva je určena čistě na základě interakce nabídky a poptávky.
  2. Cena podkladového aktiva se pohybuje v trendech.
  3. Změny poptávky a nabídky způsobují otočení trendu.
  4. Změny poptávky a nabídky mohou být rozpoznány v grafu.
  5. Grafové formace mají tendenci se opakovat.

Výhody a nevýhody technické analýzy

TA tvrdí, že všechny potenciální vlivy na trh jsou obsažené ve změnách poptávky a nabídky, které následně zapříčiňují změny trendů. Fundamentální analýza je tedy de facto zahrnuta v technické analýze.
TA si neklade za cíl vysvětlit, co je důvodem změny ceny podkladového aktiva. Jejím cílem je pouze zachycení trendu, jakým se cena aktuálně ubírá. Tím se od FA podstatně liší. Přináší to s sebou jisté výhody a nevýhody.

Výhody TA:

  1. Jednoduchost a snadná aplikovatelnost – k pochopení technické analýzy nejsou třeba žádné speciální znalosti.
  2. Přehlednost – studování trhů probíhá přímo v grafech, takže si každý může uzpůsobit vizuální zobrazení na základě svých potřeb a možností platformy.
  3. Dostatek času na její aplikování – pro obchodníka obchodujícího na grafech s vyššími časovými rozlišeními, Má každý dostatek času na rozhodnutí.
  4. Široká škála možností – technická analýza dnes nabízí nekonečně mnoho různých kombinací. Například existují desítky základních indikátorů a doslova tisíce jejich úprav. Kombinací různých indikátorů tedy můžeme teoreticky získat nekonečně mnoho kombinací. Dodejme však, že si obchodník vystačí s těmi základními.

 

Nevýhody TA:

  1. Stále stejný zdroj dat – technická analýza vždy vychází ze svíčkových formací. S pomocí technické analýzy není možné dosáhnout 100 % úspěšnosti predikcí.
  2. Zpožděné signály – jeden ze základních problémů technické analýzy je, že její signály často přichází ve chvíli, kdy již hlavní část pohybu proběhla. Tímto problémem trpí například klouzavé průměry.
  3. Abstrahuje od fundamentální analýzy – i když technický obchodník vnímá fundamentální analýzu jako již obsaženou část technické analýzy, nejvýznamnější a hlavně nečekané fundamentální vlivy mají na technickou analýzu devastující účinek.

Technickou analýzu dělíme do svíčkových formací, indikátorů, podpor,odražení a psychologických hranic, trendových linií, Fibonacciho posloupnosti, Elliotových vln a další přístupů. TA nabízí skutečně širokou paletu možností. Všem těmto tématům se zde budeme věnovat.

Přečtěte si recenze vybraných forexových brokerů:

Ohodnoťe náš článek:

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Hledáte broker s nejnižšími poplatky?

Navigace