Napjaté vztahy mezi USA a Íránem gradují stále více a více. Zhoršily se poté, co se loni v květnu americký prezident Donald Trump rozhodl odstoupit od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a v listopadu 2018 obnovil protiíránské sankce. Osm zemí však dostalo šestiměsíční výjimku, jejíž platnost již za pár dní skončí. Bílý dům v pondělí oznámil, že prodloužení termínu neplánuje a reakce trhů na sebe nenechala čekat.
Prostřednictvím opatření v podobě sankcí chce Washington připravit íránský režim o základní zdroj příjmů. To však nezůstalo bez odpovědi. V reakci na jejich zavedení Teherán loni pohrozil, že obnoví svůj jaderný program, ale jelikož se signatáři stále snaží dohodu udržet při životě, země své „hrozby“ zatím neuskutečnila.
Situaci zmírnil i fakt, že Čína, Itálie, Řecko, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Turecko a Taiwan dostali dočasnou výjimku, jejíž platnost však od května 2019 vyprší. Oznámení Washingtonu zvýšilo obavy investorů a ceny ropy poslalo v reakci na tuto skutečnost během pondělního obchodování na nejvyšší úroveň za posledních šest měsíců.
Severomořský Brent se vyšplhal na hodnotu 74,31 USD za barel, což představuje nárůst o 3,3 procenta a zároveň nejvyšší hodnotu od 1. listopadu 2018. Pro srovnání – koncem prosince minulého roku se cena pohybovala na úrovni kolem 50 USD za barel.
Lehká Texaská WTI během dne vzrostla o 3,4 procenta na nejvyšší denní hodnotu 66,19 USD za barel. Koncem prosince 2018 se obchodovala na úrovni kolem 43 USD za barel.
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Dění kolem sankcí tlačí ceny ropy směrem vzhůru v důsledku obav o globální dodávky poté, co plně vstoupí sankce v platnost. Na pokrytí výpadku komodity z Íránu a udržení rovnováhy na trhu s komoditou však s USA dlouhodobě spolupracuje Saúdská Arábie i Spojené arabské emiráty. I proto lze předpokládat, že Saúdská Arábie od května 2019 pravděpodobně navýší dodávky ropy na trh a nahradí tak výpadky způsobené americkými sankcemi na Teherán.
Olivia Lacenová, xPartners