Euro v současnosti zažívá neuvěřitelný růst na hodnotě. Na jedné straně to vytváří vrásky na tvářích ekonomů ECB, kteří se snaží nakopnout inflaci a také devalvovat euro, ale na druhé straně spekulantům sázejícímu na růst eura poskytuje úžasné zisky. Ekonomika eurozóny stojí z přibližně třetiny na exportu, ale pokud euro posiluje zákonitě export klesá, což snižuje ekonomický růst a také export.
Růst, který nakopl euro v březnu, se časově shodoval s kolabujícím rizikovým sentimentem, který způsobil, že kapitál se po pádu amerických akcií a dalších mezinárodních rizikových aktiv přelil zpět do měny nejstaršího kontinentu. I přesto, že šílenství a první vlna koronaviru utichla, euro i nadále pokračovalo v růstu. Důvodem bylo nastavení monetární politiky centrálních bank, které přistoupily, jakož i Evropská centrální banka, ke snižování úrokových sazeb na nulu až na negativní úrovně, spojené s nákupem aktiv. Současné nastavení ECB je úroková sazba, za kterou komerční banky vkládají peníze do ECB na úrovni -50 bazických bodů a nákup dluhopisů, který dosáhl přibližně 1 bilionu eur a do konce roku by měl vzrůst ještě o 35 miliard eur. Přestože z teoretického hlediska by inflace měla vzrůst, v eurozóně zůstává nízká (v současnosti eurozóna skutečně čelí deflaci) a skutečný výnos eura se tak prakticky zlepšuje.
Emise dluhu v EU (nedávná, i když malá emise byla značně překročena, což tuto myšlenku potvrdilo v raném stádiu), je pro euro pozitivní. Nový dluhopisový trh v EU by mohl z dlouhodobějšího hlediska poskytnout i nadále přirozenou úroveň poptávky po euru.
Na obrázku můžeme pozorovat vývoj eura oproti koši měn (čínský juan, euro, americký dolar, japonský jen a britská libra).
Přečtěte si recenzi vybraného forex brokera:
Zdroj: Tradingview.com
V současnosti druhá vlna koronaviru a nová omezení přispívají k obnovení ekonomického pesimismu v Evropě. Evropské akcie tento měsíc reagovaly poklesem na nová minima. Pravděpodobné je projevení se v rétorice budoucích zasedání ECB. Průzkum společnosti McKinsey zjistil, že více než polovina malých a středních společností v Evropě se domnívá, že jim v následujících letech hrozí zánik. Nová omezení znamenají, že bude pravděpodobně potřebné navýšení záchranného balíčku. Podle ohlasů ECB schválí navýšení o 500 miliard eur během prosincového zasedání. Přestože tento krok bude znamenat nárůst nabídky a logicky oslabení eura, z dlouhodobého hlediska by měna měla posilovat oproti „risk-on“ ale hlavně komoditním měnám jako kanadský dolar anebo australský dolar.
Lukáš Baloga, ProfitLevel